Dom na kurzej łapce

OPIS PROJEKTU

Architektura regionalna austriackich terenów alpejskich charakteryzuje się rozłożystym dachem dwuspadowym o małym kącie nachylenia i dużym okapem. Dach ten przekrywa prostą, monumentalną bryłę na planie prostokąta. Na elewacjach rysują się liczne balkony, loggie i tarasy, które mają na celu umożliwić wypoczynek mieszkańców w promieniach słonecznych i delektować się pięknym obrazem górskim zamykającym widnokrąg.

Plan realizacyjny obejmuje utworzenie budynku mieszkalnego w nowoczesnym stylu i myśli modernistycznej z uwzględnieniem tradycji budowlanej regionu alpejskiego. Zachowanie tożsamości lokalnej zostało zaklęte w tradycyjnej formie budynku, sylwecie dachu, rozłożystych okapach i dużym balkonie. Fasady wykończone naturalnymi materiałami budowlanymi: parter wykończony kamieniem łamanym a kondygnacja piętra szalowana deskami w kolorze naturalnego drewna. Duże rozpiętości i wysięgi wspornikowe elementów konstrukcyjnych zaprojektowano w konstrukcji stalowej, jako symbol nowoczesności i postępu technologicznego.

Dom posadowiony miał być na małej, spadzistej działce w niewielkiej miejscowości w okolicy Villach w południowej części Astrii. Gabaryty działki i rzeźba terenu nasunęły pomysł na dom na „kurzej łapce”, tzn. że podstawa parteru miała być wyraźnie mniejsza od poziomu piętra. Zabieg taki pozwolił na wykorzystanie przestrzeni otwartej pod piętrem i balkonami jako ochronnego podcienia dla zaparkowanych samochodów. Pozwoliło to również zachować większą powierzchnię działki wolnej od zabudowy w poziomie parteru, którą można było wykorzystać na cele rekreacyjne.

Parter stanowi niezależna przestrzeń przeznaczoną do pracy i spotkań z klientami oraz część gospodarczotechniczna, zaś piętro to strefa prywatna. Cześć mieszkalna to otwarta przestrzeń salonu, jadalni i kuchni oraz sypialni, którą dyskretnie można ukryć za przesuwna ścianką działową. Poza tym wydzielono łazienkę z dwiema umywalkami, toaletą, prysznicem i wanną oraz pokojem garderobianym z rozkładanym łóżkiem z części szafy. Pokój garderobiany w wyjątkowych sytuacjach służy również za pokój gościnny.Parter i piętro otwierają się dużymi połaciami szkła na górską panoramę, gdzie bezkresne niebo zamykają zębate szczyty gór i zielone łąki.

Dom zaprojektowano dla dwóch osób spełniając ich osobiste oczekiwania i marzenia. Cześć mieszkalna w założeniu swoim miała być posadowiona możliwie wysoko aby nic nie nie mogło przyćmić malowniczego krajobrazu jaki oferowała sama natura.

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

obiekt: Budynek mieszkalny z wbudowanymi usługami
lokalizacja: okolice Villach w południowej części Austrii
architektura: Łukasz Cyrwus-Zając
współpraca: Tomasz Cyrwus
Konstrukcja: Łukasz Gacek
projekt: 2018
Powierzchnia użytkowa: 170m2
kubatura: 715m3
charakter budownictwa: Budownictwo indywidualne