Dom mieszkalny jednorodzinny w zabudowie zagrodowej

OPIS PROJEKTU

Inwestycja zlokalizowana w miejscowości Dębno, w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ, nieopodal rzeki Białka. Miejscowość leży w Kotlinie Nowotarskiej, przynależy kulturowo i historycznie do Podhala, co ma istotne znaczenie dla opisanej inwestycji.

Projektowany dom stanowi współczesna interpretację lokalnej podhalańskiej architektury. Dwuspadowy dach z otwarciami oddaje klasyczny charakter tutejszych zabudowań. Doświetlono poddasze w otwarciach i szczytach. Do wykończenia elewacji użyto lokalnych, typowych dla regionu materiałów budowlanych – tynku, drewna naturalnego i kamienia łamanego. Jasny kolor drewna, biel ścian i szarość kamienia na elewacjach współgrają harmonijnie z antracytowym dachem i wpisuje się w tradycyjną kolorystykę podhalańskich zabudowań. Budynek wyróżniają detale, które stanowią piękną interpretację folkloru regionu Podhala. Proste w formie rysie mają nowoczesny minimalistyczny wygląd, natomiast deskowanie wykonane w postaci lameli nawiązuje do deskowań góralskich budynków. Zaprojektowano masywne „wiatrownice”, aby nadać wrażenie dachu pokrytego strzechą. Jasny tynk, naturalny kolor drewna, ciemna kolorystyka połaci dachowych komponują się z otaczającą przyrodą. Narożne okna otwierają widok z pokoju dziennego na przyległe łąki i lasy i są przykładem nowoczesnego rozwiązania doświetlenia naturalnym światłem i jednocześnie nadają klasycznemu budynkowi współczesnego wyglądu.

Projektowana inwestycja to połączenie folkloru z nowoczesnymi tendencjami do minimalizmu. Projekt ten godzi to co nowoczesne z ciągłością tradycji i zakorzenienia.

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

obiekt: Budynek mieszkalny jednorodzinny w zabudowie zagrodowej
lokalizacja: Dębno
architektura: Łukasz Cyrwus-Zając
konstrukcja: Łukasz Gacek
projekt: 2018
charakter budownictwa: Budownictwo indywidualne