Aktualności

OPIS PROJEKTU

Jeśli założymy, że język architektury to mówienie budowlą, wówczas tworzenie otaczającej nas przestrzeni w nawiązaniu do historycznej tożsamości miejsca, z uwzględnieniem walorów krajobrazowych niesie wartości kulturowe, jest wypowiedzią zgodną z uczuciami innych, ponieważ zachowuje równowagę między naturą, tradycją a postępem.

Ideą tej koncepcji jest zgoda zawarta między historią a nowoczesnością, prostotą a komfortem współczesnego życia. Przekształcanie wskazanej w pracy przestrzeni odbyło się w harmonii z otoczeniem, które dzięki projektowanym budynkom zostanie wyeksponowane i zagospodarowane zgodnie z funkcją. Prezentowane w opracowaniu obiekty łączą w sobie nowoczesne rozwiązania z historycznym kształtem istniejących nieopodal zabytków. Zamysłem autora jest stworzenie miejsca, które podkreślałoby jego walory, stało się użyteczne dla człowieka przy zachowaniu indywidualnego charakteru i piękna przyrody.

Pierwowzór inspiracji projektowanych budynków stanowi prosta forma kamiennych piwniczek cechująca się układem z przestrzenią parteru pomiędzy wysoką kamienną podmurówką a spadzistym dachem. Dla autora prezentowanych rozwiązań architektonicznych istotny jest aspekt ochrony tożsamości kulturowej miejsca.

Klasycznie wysoka podmurówka, na długości której niwelowana jest różnica poziomów terenu pomiędzy stroną odstokową i przystokową, pokryta drewnianym dwuspadowym dachem to piwnice z drewnianymi lamusami nad nimi. Prostota zachowanej budowli jest kwintesencją ludowego, wiejskiego budownictwa.

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

Temat: Koncepcja dwóch domów mieszkalnych jednorodzinnych
Lokalizacja: Dursztyn
autor: Łukasz Cyrwus-Zając